W dnia 21 listopada 2024 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniające przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków, wprowadzając zmiany w dwóch głównych obszarach.
Pierwsza zmiana dotyczy obowiązku stosowania urządzeń wykrywających pożary i tlenek węgla, co ma na celu zmniejszenie liczby ofiar wypadków związanych z pożarami i zatruciami. Druga zmiana wprowadza obowiązek oznakowania miejsc połączenia ścian oddzielenia przeciwpożarowego z zewnętrzną ścianą i dachem w dużych budynkach handlowych i produkcyjnych, co ułatwi strażakom skuteczniejsze działania gaśnicze.
Ponadto, pomieszczenia świadczące usługi hotelarskie muszą zostać wyposażone w autonomiczne czujki dymu i tlenku węgla do 30 czerwca 2026 r. W budynkach z instalacjami spalania paliw stałych, ciekłych lub gazowych, czujki będą obowiązkowe od 1 stycznia 2030 r. Nowe budynki mieszkalne muszą spełniać wymagania w ciągu 30 dni od ogłoszenia rozporządzenia.
W przypadku budynków, dla których decyzje o użytkowaniu zostały wydane przed wejściem w życie rozporządzenia, wymogi dotyczące oznakowania ścian oddzielenia przeciwpożarowego wejdą w życie 1 stycznia 2026 r.
Aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo, warto zainteresować się wybierać sprawdzone produkty z autoryzowanej sieci dostawców. Jednym z produktów, który może zastać zainstalowany w budynkach mieszkalnych jest czujka dymu Satel MSD 350.
Czujka dymu Satel MSD 350
Urządzenie wykrywa wczesne oznaki pożaru. Model MSD 350 może działać samodzielnie, zgodnie z normą EN 14604, oraz w ramach bezprzewodowego systemu 433 MHz. Współpracuje z centralami PERFECTA 16-WRL, PERFECTA 32-WRL, PERFECTA 32-WRL LTE, PERFECTA-IP 32-WRL, PERFECTA-T 32-WRL, PERFECTA 64 M (z modułem PERFECTA-RF), modułem alarmowym MICRA oraz kontrolerami VERSA-MCU i MTX-300.
Czujkę można zamontować bezpośrednio w mieszkaniach, domach jednorodzinnych oraz innych obiektach mieszkalnych, takich jak apartamenty czy domki letniskowe. Dzięki niewielkim wymiarom i estetycznemu wykonaniu urządzenie doskonale wpasowuje się w różnorodne wnętrza, nie zaburzając ich aranżacji. Montaż i obsługa są niezwykle proste, co czyni model MSD-350 idealnym rozwiązaniem zarówno dla nowych instalacji, jak i jako uzupełnienie istniejących systemów ochrony przeciwpożarowej.
MSD-350 spełnia wymagania określone w nowelizacji przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej obowiązujących od 23.12.2024 r. wprowadzające powszechny obowiązek stosowania urządzeń do wykrywania pożaru.
Najważniejsze funkcje i parametry czujki MSD 350:
- możliwość pracy w systemie bezprzewodowym w paśmie częstotliwości 433 MHz
- zasięg komunikacji radiowej w otwartej przestrzeni - do 200 metrów;
- fotoelektryczny czujnik dymu widzialnego;
- akustyczna i optyczna sygnalizacja alarmu;
- komora Swirl przyspieszająca wykrywanie dymu;
- precyzyjny filtr Hexamesh ze stali nierdzewnej;
- funkcja testowania;
- sygnalizacja zabrudzenia komory;
- niski pobór energii;
- kontrola stanu baterii;
- ochrona sabotażowa.
Czujka jest wyposażona w fotoelektryczny czujnik dymu widzialnego, umieszczony w specjalnie zaprojektowanej komorze pomiarowej, co zapewnia wysoką czułość. Stalowy filtr Hexamesh skutecznie chroni wnętrze czujki przed zanieczyszczeniami i drobnymi owadami. Alarm jest sygnalizowany zarówno akustycznie, jak i optycznie. Dodatkowo czujka monitoruje stan swojej komory optycznej – w przypadku jej zakurzenia dioda LED informuje o potrzebie konserwacji.
Model MSD-350 zasilany jest baterią CR123A 3 V, której stan jest na bieżąco kontrolowany – niski poziom naładowania jest sygnalizowany optycznie i akustycznie.
Urządzenie posiada także zabezpieczenie sabotażowe przed otwarciem obudowy (aktywne podczas pracy w systemie bezprzewodowym).
Więcej na temat nowych przepisów MSWiA dowiesz się z naszych artykułów.
Czujki pożarowe obowiązkowe w każdym budynku - co zmienia nowe rozporządzenie MSWiA?
Od stycznia 2025 roku w Polsce obowiązuje nowe rozporządzenie MSWiA, które nakłada obowiązek instalacji czujek pożarowych i czadu w budynkach mieszkalnych oraz użytkowych. Celem tych regulacji jest zwiększenie bezpieczeństwa i ograniczenie liczby tragicznych wypadków związanych z pożarami i zatruciami tlenkiem węgla.
Czujniki dymu i czadu w obiektach użyteczności publicznej
W listopadzie 2024 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia obiektów użyteczności publicznej w czujniki dymu i czadu. Zmiany te, wynikające z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, mają na celu poprawę bezpieczeństwa w miejscach, gdzie przebywają duże grupy ludzi – w tym dzieci, pacjenci i pracownicy instytucji publicznych. Jakie są szczegóły tych regulacji i jak wpłyną na funkcjonowanie szkół, przedszkoli i szpitali?
Potrzebujesz uzyskać więcej informacji?
Skontaktuj się z nami.