app.dts
app.dts
app.dts
app.dts

DWORZEC METROPOLITALNY W LUBLINIE

Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Dworzec Metropolitalny wraz z rewitalizacją układu komunikacyjnego w jego okolicy stanowi centralny element projektu unijnego "Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego". Projekt integruje różne systemy transportu w jednym obszarze miasta, obejmując m.in. autobusy miejskie, dalekobieżne oraz komunikację kolejową.

 

Na blisko 28,9 tys. m², które obejmowały obszar inwestycji powstało:

  • 13 stanowisk dla komunikacji miejskiej;
  • 53 stanowiska dla autobusów komunikacji dalekobieżnej i regionalnej;   
  • 4 stanowiska ładowania autobusów elektrycznych;
  • 122 miejsca postojowe dla autobusów i busów;
  • 166 miejsc postojowych w obiektach „Park&Ride";
  • 67 stanowisk postojowych w obiektach „Bike&Ride”;
  • 11 stanowisk postojowych w obiektach „Kiss&Ride”;
  • 4,19 km wybudowanych/przebudowanych linii trolejbusowych;
  • 1,85 km wybudowanych/przebudowanych linii autobusowych;
  • 1,3 km wybudowanej infrastruktury rowerowej.

 

Sercem całej inwestycji jest budynek dworca, który obsługuje autobusy miejskie, podmiejskie i dalekobieżne. W architekturze budynku dworca dominują materiały takie jak szkło i beton. To co wyróżnia inwestycję to wykorzystanie różnych rozwiązań mających na celu ochronę środowiska.

 

Potrzeby inwestora

Inwestorowi zależało na harmonijnym wkomponowaniu Wizyjnego Systemu Ochrony (VSS) w istniejący system monitoringu miejskiego (ponad 1400 kamer) oraz zapewnieniu kompleksowej kontroli nad bezpieczeństwem na terenie dworca i jego otoczeniu. Konieczne było także wykorzystanie zaawansowanych funkcji analitycznych kamer do efektywnego nadzoru nad terenem oraz minimalizacja czasu potrzebnego na przeglądanie nagranych materiałów.

 

Zastosowane rozwiązanie

Firmie instalacyjnej współpracującej z inwestorem zaproponowano wykorzystanie zaawansowanego systemu serwerowego Bosch BVMS oraz instalację około 160 kamer, również marki Bosch, w tym stacjonarnych, szybkoobrotowych PTZ i panoramicznych. Kamery zostały rozmieszczone na terenie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego oraz w jego otoczeniu, włączając ulice i skrzyżowania. Funkcje analityczne kamer umożliwiły sprawny nadzór nad terenem dworca i jego najbliższym otoczeniem.

 

Efekty

Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu osiągnięto pełną integrację z istniejącym systemem monitoringu miejskiego. Funkcje analityczne kamer umożliwiły sprawny i wydajny nadzór, minimalizując czas potrzebny na przeglądanie nagranych materiałów. Całość systemu jest centralnie zarządzana i obsługiwana, co zapewniło kompleksową kontrolę nad bezpieczeństwem na terenie dworca i w jego najbliższym otoczeniu.

 

Nagrody:

  • 2019 – Nominacja World Building of The Year w kategorii Infrastruktura
  • 2020 – Nagroda Real Estate Impactor w kategorii Innowacyjne podejście do projektowania przestrzeni
  • 2022 – Wyróżnienie PLGBC Green Building Awards w kategorii Najlepszy projekt ekologiczny
  • 2024 – Nagroda Property Design Awards 2024 w kategorii Bryła – obiekty publiczne

Szukasz rozwiązania, które nie tylko zapewni Ci wysoki poziom bezpieczeństwa, ale także będzie łatwe w użyciu? Jeśli tak, to znalazłeś się we właściwym miejscu!

Wypełnij formularz kontaktowy i skorzystania z naszej wiedzy oraz doświadczenia w dziedzinie systemów zabezpieczeń. Jesteśmy przekonani, że możemy dostarczyć Ci rozwiązania, które spełnią Twoje oczekiwania.

Administratorem Twoich danych osobowych jest DTS SYSTEM sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, wpisana do Rejestru przedsiębiorców pod nr KRS 0000336083; NIP: 9462319404; REGON: 432286140, która przetwarza podane powyżej dane osobowe w celu odpowiedzi na kontakt lub postawione pytanie. Przysługuje Ci prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Więcej informacji o swoich prawach znajdziesz w Klauzuli informacyjnej.